Wierzba wyrośnie nawet z patyka odrośli.

Wierzba wypuści nawet z patyka odrośli.

Mając na uwadze taką okoliczność, powinniśmy spośród niej zaprojektować szczególne postaci ogrodzeń. Ze względu na to nasze ogrodzenie zdobędzie niespotykany wygląd oraz będzie się promować wśród żywopłotów w otoczeniu.

Wzrastające na posessji oraz podmokłych łąkach wierzby od dawna zadomowiły się w lokalnych zieleńcach. Upodobaliśmy je za naturę i charakterystyczne kociaki. Nie są problematyczne, żądają wyłącznie co niemiara wody oraz troszeczkę słońca. Zaspokoją się nieomal każdą rolą.


Niewiele drzew wydoła też tak samo szybko regenerować stracone odrosty i gałęzie. Wierzby nader swobodnie rekonstruują również własny system korzeni. Wystarczy, iż ucięty względnie nawet ułamany pęd zagłębiony w dżdżystej ziemi po niedługim czasie ukorzeni się i ufunduje początek następnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na myśl, aby z wierzb produkować zaplatane przęsła w ogrodzeniu czy też płoty zatopione liśćmi. Zapewne pożądane byłoby dysponować tak osobliwe płot. Najpoprawniej do wybudowania takiego parkanu wykorzystać następujące modele wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają nieco wzajemnych cech:

produkują proste, długie oraz niezwykle ciągliwe pędy – dzięki temu można łatwo modelować formę ogrodzenia;
migiem odrastają po ścięciu- w skrótowym terminie możemy wypleść kompletne przęsło na płot;
wyjątkowo swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do założenia takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy posiadamy już projekt na kształt płotu, musimy postarać się o odpowiednie wierzbowe pędy na płot. Niestety, wyszukanie ich w wymogach rzeczywistych jest syzyfowe, jako że dziko wzrastające krzewy sporadycznie emitują niezwykle długie i prostolinijne pędy. Najprzyzwoiciej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało poczekać parę lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot wyłówmy pierw miejsce w skwerze, mało przez nas odwiedzane a także mało .Wiosenką, w marcu lub w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, z których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, które możemy zdobyć spośród dziko rosnących roślin. Przedtem powinno się je namoczyć na 24 h w głębi, ażeby się akuratnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak żeby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny ekspresowo się zagęszczają, w związku z tym powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa uznajemy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, których wiosną nowego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki rzadko przewyższają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu witek, które można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s