Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego ogrodu? A w jaki sposób je posadzić i doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Zdobi botanik, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem przechodniów. Wytwarza miły cień, umożliwia schronienie ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego instalacją musimy postanowić, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, bądź pomóc w podziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu przytulnych zaułków? Winniśmy również postanowić, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu drzewa albo krzaku.

Dużą zaletą ogrodzeń z drzew a także krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie jak szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze ochraniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Dominuje opinia, że najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez przycinania utrzymują wąski kształt. Gdy zdobędą spodziewaną wysokość docinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia Winylowe preferujemy iglaki wytrzymałe na ziąb. Wrażliwe tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Przywarą takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich nagminnie przycinać.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają podniesione pędy a także odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najporządniej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, ze względu na to uzyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od siły wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o odmiennej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za szkielet rabat oraz ścieżek, oddzielają od siebie różne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najpoprawniej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, jak na przykład ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy uzyskać całkiem duże żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać park od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi skweru, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To podejście zdaje dobrze egzamin również w przypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te gatunki można też strzyc, lecz wówczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań zalecane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najpoprawniej sprawdza się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po srogich zimach bywają czasem oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy kultowe są zielone ogrodzenia plastikowe z Stalowej Woli z laurowiśni względnie zimozielonych rodzajów berberysów. Na nieszczęście , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listki często brązowieją z powodu mrozów. Dlatego, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on mały (do 60-80cm), aby wolno go było okryć na zimę agrowłókniną i łatwo wyjąć zaschnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać szczególnie ozdobny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy wznosimy zielony płot z gatunków zrzucających listki na zimę, zyskownie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenie z plastiku strzyżone z wyobraźnią- z falistą linką „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednak poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s